Aldara Krem Nasıl Kullanılır?

Aldara krem, bağışıklık tepkisi değiştirici özellikli bir kremdir. Bu krem, yüzdeki ve saç derisindeki aktinik keratozun yani çok fazla güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı oluşan bir hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu krem cilt üzerindeki yüzeysel bazal hücreli karsinom ismi verilen küçük bir cilt kanseri hastalığının iyileştirilmesi için de kullanılır.

Aldara krem ayrıca bedendeki genital siğillerin iyileştirilmesi için de etkilidir ancak bu krem, genital siğiller için tek başına yeterli değildir ve destek olarak kullanılabilir. Bu krem yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük olan çocuklara uygulanabilir.

Aldara Krem Nedir?

Bu krem her türlü siğillerin iyileştirmesinde uygulanır. Ayrıca yüzeysel bazal hücreli karsinom, aktinik keratoz ve çeşitli lezyonların tedavisinde uygulanır ve başarısı oldukça iyi olan bir ilaçtır.

Aldara Krem İçindekiler

Etken maddesi imikimod maddesidir. Ayrıca içinde metilhidroksibenzoat (E218), propilhidroksibenzoat (E216), setil alkol, stearil alkol gibi maddeler vardır. 

Aldara Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem genel olarak genital siğiller, lezyonlar, yüzeysel bazal hücreli karsinom ve aktinik keratoz gibi hastalıkların tedavisinde ve iyileştirilmesi için kullanılır.

hametan cilt bakım kremi

Hametan krem faydaları ile tüm kadınların ilgi odağı olmuş bir cilt bakım kremidir. Hametan krem ne işe yarar, gelin birlikte inceleyelim. Hametan cilt bakımı kremi, birçok farklı cilt problemini iyileştirmesi nedeniyle son zamanlarda sıkça kullanılmaya …
Önerilen Kremi İncele
fucidin krem

Ciltte sivilce akne gibi sorunlara neden olan bakterilere karşı kullanılan Fucidin krem, son dönemlerde herkes tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Sadece uzman tavsiyesi ile kullanılan bu krem aslında ciddi yan etkilere yol açabiliyor. Fucidin krem …
Önerilen Kremi İncele
Madecassol Krem

Madecassol Krem, Akne ve sivilce tedavisinin yanı sıra akne izi ve yara izi gibi sorunları da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İltihaplı olan sivilcelere karşı doktor kontrolünde Madecassol krem kullanmak mümkün. Öncelikle krem reçeteyle satılıyor ve …
Önerilen Kremi İncele
dermovate merhem

Genellikle deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan Dermovate krem, bu deri hastalıklarının vücutta oluşan şişlik, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlarının azaltılmasında doktorlar tarafından reçete edilen bir kremdir. İçeriğinde kortizon olduğu için kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Özellikle …
Önerilen Kremi İncele
imex sivilce kremi

İmex sivilce kremi, Ciltte oluşan sivilceler genellikle hormonal değişimlerin yaşandığı regl, hamilelik ve ergenlik dönemlerinde artış göstermektedir. Bu gibi dönemlerde sivilce oluşumunu kontrol altına alamıyorsanız mutlak bir uzmandan destek almalısınız. Ciltte oluşan sivilceleri azaltmak ve …
Önerilen Kremi İncele
anestol pomad krem

Anestol pomad krem, Özellikle dövme ve kulak deldirme gibi bölgesel uyuşturma gerektiren işlemler için kullanılıyor. Eczanelerde bulunan bu kremi genellikle eczanede yapılan kulak delme işlemleri sırasında Eczacılar kullanıyor. Peki, Anestol Pomad krem nedir? Hangi amaçlarla …
Önerilen Kremi İncele
emla krem

Emla krem, son dönemlerde popülaritesi giderek artan ve kullananların da memnuniyetlerini dile getirdiği cilt bakım kremlerinin başında geliyor. Eczanelerde en çok satılan kurallardan biri haline gelen Emla krem hakkında merak edilenleri bizde Araştırdık. Emla krem …
Önerilen Kremi İncele
achromin krem

Cildimiz için oldukça faydalı olan achromin leke kremi hakkında size bilgi vereceğim bu yazımda. Cildimiz bizim için çok önemli olup, herhangi bir leke izinin olmasını istemeyiz. Bunun için birbirinden farklı birçok krem ve sabun kullanırız …
Önerilen Kremi İncele
bepanthol sensiderm

Bepanthol Sensiderm Krem, cilt üzerinde Çeşitli nedenlerle kaşıntı meydana gelebilir. Kaşıntıya neden olan sorunlardan en önemlisi de egzamadır. Bepanthol Sensiderm Krem faydaları bakımından egzama ve alerji kaşıntılarına iyi gelmektedir. Kaşıntı nedeni ile cildi daha fazla …
Önerilen Kremi İncele
hametol krem

Hametol krem faydaları ile özellikle genç annelerin tercihi olmayı başarmış etkili bir cilt bakım kremidir. Birlikte hametol krem ne işe yarar inceleyelim. Hametol cilt bakım kremi nasıl kullanılır, sağlıklı ve pürüzsüz görünümü olan, sivilce ve …
Önerilen Kremi İncele

Aldara Krem Kullanımı

Bu kremi, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Doktorunuzun önerisinin dışındaki miktarlarda ve sürelerde kesinlikle kullanmayın. Reçetede nasıl yazıyorsa aynı biçimde kullanmanız önemlidir. Bu ilacı, belirtilenden fazla miktarda ya da daha uzun süre kullanmanız ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bu kremi uygulamadan önce ellerinizi yıkayın ve tedavi edilecek cilt alanını iyice temizleyin. İlacı uygulamadan önce cildin kuruması için 10 dakika kadar bekleyin. İlacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın. Bu kremi, açık yaralarda ya da yanık olan bölgelerde uygulamayın. Bu ilacı kullanmadan önce, yaralı dokuların tamamen iyileşmesini bekleyin. Daha sonra kremi, doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

Bu krem, normal şartlar altında 16 hafta kullanılabilir. Haftada 2 ile 5 kez arasında kullanılır. Bu ilacı hastalığın türüne ve seyrine göre kullanmak önemlidir. Bu aşamada, doktorunuzun talimatlarını birebir uygulamanız gerekir.

Aldara Krem Nasıl Uygulanır?

Bu kremin cilde nasıl uygulandığını yukarıda detaylı olarak anlattık. Bu krem, hastalığın türüne göre çok farklı şekillerde cilde uygulanır. Hastalığınızın türüne ve şekline bağlı olarak doktorunuzun önerdiği haliyle uygulama yapmanız oldukça önemlidir.

Aldara Krem Kullanma Talimatı

Bu kremi mutlaka doktorun belirttiği şekilde kullanmalısınız. Ellerinizi yıkadıktan sonra bu kremi uygulayacağınız bölgeyi öncelikle temizleyin. Daha sonra kremi, ince bir katman halinde bölgeye uygulayın ve ovalayın. Bölgenin üstünü hiçbir şekilde kapatmayın ve 6 ile 10 saat kremi cildinizde bekletin. 

Aktinik keratoz

Aktinik keratoz hastalığı için genellikle 16 hafta yani 4 ay boyunca haftada 2 kez uygulanır. Pazartesi ile perşembe veya salı ve cuma günleri bu kremi sürebilirsiniz. Kremi, sorunlu bölgeye alanına ince bir tabaka halinde uygulayın ve ovalayın. Yatmadan önce kremi sürün ve en az 8 saat açık bırakın. Sabah, kremi suyla ve nazik bir sabunla yıkayarak çıkarın.

Yüzeysel bazal hücreli karsinom

Bu hastalık için krem, genellikle 6 hafta boyunca kullanılmalıdır. Haftada 5 defa, pazartesi gününden cuma gününe kadar uygulanır. Kremi, sorunlu bölgeye uygulayın ve ovalayın. Yatmadan önce ilacı kullanın ve 8 saat kadar bölgeyi tamamen açık bırakın. Sabahları ilacı suyla ve hassas bir sabunla yıkayın.

Genital siğiller

Bu krem, genital siğiller için kullanılacaksa ​​genellikle 16 haftada boyunca uygulanır. Haftada 3 kez pazartesi, çarşamba ve cuma günleri kullanabilirsiniz. Kremi ince bir tabaka halinde sorunlu bölgeye sürün ve ovalayın. Tedavi edilen alanı hiçbir bandajla kapatmayın ve naylon iç çamaşırları kesinlikle giymeyin. Tedavi edilen bölgeye pamuklu gazlı bez sarabilirsiniz veya pamuklu bir iç çamaşırı giyebilirsiniz. Yatmadan önce kremi kullanın ve en az 10 saat bu bölgeyi açıkta bırakın. Daha sonra kremi, suyla ve yumuşak bir sabunla yıkayarak temizleyin.

Vajina etrafındaki genital siğiller için kullanırken, kremi vajinal dokunun hassas olan iç kısımlarına kesinlikle temas ettirmeyin. Aksi takdirde, vajinal şişlik veya tahrişe bağlı olarak ağrılı idrara çıkma durumu oluşması mümkündür.

Aldara Krem Endikasyonları

Bu krem, yetişkin bireylerde siğillerin tedavisinde kullanılır. Özellikle dış genital siğiller ve perianal siğillerin tedavisinde başarılıdır. Bu krem bunların yanı sıra çeşitli lezyonlarda, yüzeysel bazal hücreli karsinom ve aktinik keratoz gibi hastalıkların iyileşmesi için de endike edilir.

Aldara Krem Faydaları

Bu kremin birçok faydası vardır. Lezyonların iyileşmesi için, yüzeysel bazal hücreli karsinom ve aktinik keratoz ile tüm siğillerin tedavisinde faydalar sağlar.

Aldara Krem Yan Etkileri

Aldara kremi kullandıktan sonra seyrek de olsa yan etkiler görülebilir. Nefes tıkanıklığı, yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi,  kaşıntı, yanma hissi gibi yan etkiler görüldüğünde hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Ayrıca iltihap, kanama, vücut ateşi, üşüme hissi, ağrı, yorgunluk hissi, şişlikler, ciltte tahriş olmuş bölgeler, ciltte kuruluk, ciltte dökülme, kabarma, kabuklanma, ilacın uygulandığı deri bölgesinde cildin sertleşmesi, mide bulantısı, ishal, iştah kaybı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtileri, vajinal kaşıntı veya akıntı ya da ilacın uygulandığı yerde cilt değişiklikleri gibi ciddi bir alerjik tepki varsa ilacı hemen yıkayın, ilacın kullanımını durdurun ve derhal doktorunuza danışın.

Aldara Krem Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Bu kremi belirtilenden fazla miktarlarda kullanmak veya çok uzun müddet uygulamak, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu açıdan doktorun belirttiği biçimde, ölçülerde ve sürelerde kullanılması önem taşır.
 • Bu kremi, yaralı cilt bölgelerinde veya yanık yerlerde kesinlikle kullanmayın.
 • Bu kremi kullanmadan önce, doktorunuza zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa mutlaka belirtin. Bunun dışında bir otoimmün hastalığınız varsa söyleyin. Eğer kısa bir müddet önce kemik iliği nakli olmuşsanız doktorunuz ile bu önemli tıbbi bilgileri paylaşın.
 • Vajinanın çevresindeki genital siğiller için bu kremi kullanıyorsanız, ilacı vajinal dokunun hassas olan iç kısımlarına kesinlikle uygulamayın. Bu durumda, vajinanın iç kısımlarında tahriş olabilir ya da ağrılı idrar rahatsızlığı oluşabilir.
 • Güneş ışığına kesinlikle direk maruz kalmayın ve solaryuma girmeyin. Aldara krem, güneş ışığı hassasiyetine sebep olabilecek bir ilaçtır.
 • Güneşe çıkmadan önce mutlaka koruyucu kıyafetler giyin, güneş gözlüğü takın ve dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanın.
 • Bu ilaç tedavisi sırasında yeni lezyonlar oluşma ihtimali vardır. Bu yüzden mutlaka uzman doktorunuzun önerdiği süre boyunca düzenli olarak bu ilacı kullanın.
 • Bu ilacı 12 yaşından daha küçük olan çocuklara kesinlikle uygulamamalısınız. Bu kremi, en az 12 yaşında olan çocuklarda genital siğiller varsa kullanılabilir. Bu kremi diğer amaçlar için kullanacaksanız sadece 18 yaşın üzerindeki yetişkinler için olduğunu unutmayın.
 • Bu ilaç sizi klamidya, bel soğukluğu, uçuk, HIV, sifiliz ve trichomoniasis gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kesinlikle koruma sağlamaz. Bunu unutmayın.
 • Genital veya rektal bölgeleri iyileştirmek için bu kremi kullanıyorsanız, ilaç cildinizdeyken cinsel ilişki kesinlikle kurmayın.
 • Bu krem, prezervatife zarar verebilir. 

Aldara Krem Hakkında Merak Edilen Sorular

Krem hakkında merak ettiğiniz sorulara mümkün olduğunca yanıt vermeye çalıştık.

Aldara Krem Alternatifi var mı?

Bu kremin muadili yoktur.

Aldara Krem Alerji için kullanılır mı?

Bu krem nadiren de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durumda ilacın kullanımını hemen durdurun ve doktorunuzla iletişime geçin.

Aldara Krem Regl Döneminde Kullanılır mı?

Bu durumu doktorunuza danıştıktan sonra karar vermeniz gerekir.

Aldara Krem Eczanelerde Var mı?

Evet, eczanelerde satılmaktadır.

Aldara Krem Genital Siğil geçirir mi?

Genital siğil için bu krem kullanılabilir.

Aldara Krem Hangi Hastalıkta Kullanılır?

Bu krem genel olarak siğiller ve lezyonların tedavilerinde kullanılır.

Aldara Kremi Hamileler Kullanabilir mi?

Doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

Aldara Krem Kaşıntı önler mi?

Genital kaşıntı için bu krem kullanılabilir.

Aldara Krem Mantar için kullanılır mı?

Genital mantar tedavisinde ve doktor kontrolünde bu krem çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Aldara Krem Sgk Ödeme

Bu krem, 01.10.2008 tarihinden itibaren yüzeysel bazal hücreli karsinom tedavisinde kullanıldığı zaman SGK tarafından ilacın bedeli ödenmektedir. Fakat bunun için cilt hastalıkları doktorlarından alınmış imzalı rapor sunulmalıdır.

Aldara Krem Fiyatı 2019

130.5 TL

Aldara Krem Kullananlar

“dış genital bölge ve anüs çevresindeki siğillerin tedavisinde kullanılan krem. haftada 3 kere ve gece yatmadan önce siğillerin olduğu bölgeye uygulamak gerekiyor. sabah kalkınca krem uygulanılan bölge sabunlu suyla temizlenmeli ve tedaviye en fazla 16 hafta devam edilmeli.”

“kondilom koterizasyon veya kriyoterapi yaptirma imkaniniz yoksa, yurtdisindaysaniz ve derdinizi anlatabilecek cildiyeci bulamiyorsaniz, eczaneden alip haftanin 3 gunu kullanmaniz onerilir. gece yatmadan once kullanin, sabah kalkinca guzelce yikayin. uzun sure kullanin.(2-3 ay)”

NOT: Bu ilaçlar her zaman belirttiğimiz gibi doktor reçetesi ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu yazının sahibi yazar ya da site sahibi herhangi bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir