Çin’de Sürücüsüz Robot Taksi Dönemi Başlıyor!

Çin’de Sürücüsüz Robot Taksi Dönemi Başlıyor!

Çin’de Otonom Sürüş Teknolojisi Üreten AutoX, Robotaxi Hizmetini Getiriyor!

Otonom sürüşü ilk kez Tesla ile duymuştuk ama Çinli Şirket AutoX bunu daha ileri boyuta taşıyarak robot taksi halinde sunmaya başlıyor.

Geçtiğimiz nisan ayında başlanılan testlerin bitiminde piyasaya sürmeye karar verdi. Çin’in Jiading bölgesinde başlangışta 100 adet RoboTaxi hizmet verecek. Neredeyse özel şoförmüş gibi istedikleri yerden tek tuşla onları alacak diledikleri yere güvenli bir şekilde bırakacak.

Çin’de Sürücüsüz Robot Taksi Dönemi Başlıyor!

Çin’de Sürücüsüz Robot Taksi Dönemi Başlıyor!

RoboTaxi Nasıl Çalışıyor?

Kullanıcılar RoboTaxi’yi Alibaba’nın AutoNavi telefon uygulamasından yararlanarak çağırabilecek. Müşteriler sadece nereye gideklerini ve mesafeyi seçmesi aracın onları istedikleri yerden alması için yeterli olacak. Üstün teknolojisi sayesinde çevresindeki her türlü nesneyi tarayarak en güvenli bir şekilde müşterilerini dilediği yere bırakacak.

Ancak başlangıçta sadece 100 aracın olması Çin gibi çok kalabalık bir ülkede müşterileri bu deneyimi yaşamaları için oldukça sıra bekleyeceği benziyor. Ücretlendirmelerin nasıl olacağı henüz belli değil ancak bir sürücüsü olmadığı için normal taksiden daha ucuz olacağı bekleniyor. Dolayısıyla Çin’de şimdiden bir çok taksi sürücüsü bu uygulamanın işlerinin bozulacağını ileri sürerek itiraz ediyor. Sizce bu uygulama yakında Türkiye’ye gelir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir