Fucidin Krem Ne İşe Yarıyor? Fucidin Nasıl Kullanılır?

Ciltte sivilce akne gibi sorunlara neden olan bakterilere karşı kullanılan Fucidin krem, son dönemlerde herkes tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Sadece uzman tavsiyesi ile kullanılan bu krem aslında ciddi yan etkilere yol açabiliyor. Fucidin krem nedir, Nasıl kullanılır, ne işe yarar ve fiyatı ne kadar gibi bütün soruların yanıtlarını araştırdık. İşte Fucidin krem hakkında merak ettiğiniz her şey.

Başta akne ve sivilce olmak üzere bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan Fucidin krem oldukça güçlü ve etkili bir kremdir. Sadece doktor tavsiyesi ile kullanılan bu krem aslında eczanelerde reçetesiz olarak da satılmaktadır. ancak herkesin cilt tipi ve cildindeki sorun farklı olduğu için bu kremi doktor tavsiyesi olmadan almamak gerekir. Fucidin krem ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını sizler için Araştırdık. Yazımızda merak ettiğiniz her şeyi bulabilir eğer kullanmayı düşünüyorsanız Fucidin krem hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fucidin Krem Nedir?

Etkin maddesi 20 gram fusidik asit olan Fucidin kremin içinde 0.04 miligram butilhidroksianisol ve 111 mg setil alkol yardımcı madde olarak bulunur. İçinde bulunan fusidik asit bu kremin güçlü bir antibakteriyal olmasına yardımcı olur. Kullanıldığı bölgede proteine amino asit geçişini engelleyen Fucidin krem, penisiline bile dirençli olan stafilokoklarda son derece etkilidir. Özellikle iltihaplı deri enfeksiyonlarında çok sık tercih edilen Fucidin krem sivilce ve akne konusunda da yaygın olarak kullanılır.

Bugüne kadar birçok marka tarafından çok farklı etiketlerle üretilen krem aynı zamanda kaşıntı, Yanık, Yara gibi cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Elbette yaralar konusunda iddialı olan başka birçok krem varken Fucidin kremi kendi amacı için kullanmak daha doğru olacaktır. Bu kremi nasıl olmadı ciltte oluşan bakteriler ile savaşmak ve iltihabı yok etmektir. Özellikle ergenlik dönemi sivilcesi olarak bilinen iltihaplı sivilceler ve kör sivilce olarak bilinen ucu olmayan sivilceler için tercih edildiği çok görülmektedir.

Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Başta da belirttiğimiz gibi Fucidin krem ne işe yarar sorusunun yanıtı aslında sivilcelerdir. Genel anlamda ciltteki iltihap durumu için antibakteriyel olarak tercih edilen bir kremdir. Gerçekten güçlü bir antibakteriyeldir ancak düzenli ve doğru dozda kullanılması gerekir. Özellikle ergenlik döneminde sivilce problemi yaşayan gençler için doktorlar çok sık bu kremi reçete etmektedir. Kremin eczaneden reçetesiz olarak satın alınması da mümkündür. Yine de doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez çünkü güçlü etkileri nedeniyle doz aşımı halinde yan etkiler de ortaya çıkabilir.

Sivilce dışında bakteri nedeniyle meydana gelen başka cilt ve deri hastalıklarında da kullanılabilir. Ancak şu anda en sık kullanım alanı sivilce ve aknedir. Ucu olmayan kör sivilcelere kullanılması durumunda sivilcenin iltihabının yok olmasına yardımcı olur. Kremi bir gece önceden sivilcenin üzerine sürmek yeterlidir. Bu konuda daha önce kremi kullananlar bütün yüze değil de sadece iltihaplı sivilcelerin üzerine sürmenin daha faydalı olduğunu belirtiyor.

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Daha önce bu kremi kullanmadıysanız ancak tavsiye üzerine kullanmayı planlıyorsanız Fucidin krem nasıl kullanılır sorusunun yanıtını merak etmeniz normal. Eğer cildinizde bulunan bakterilerden kurtulmak istiyorsanız Ve cildiniz sivilce oluşumu için müsaitse bu kremi yüzünüzde sivilce olmasa bile kullanabilirsiniz. Fucidin krem bu konuda bulabileceğiniz güçlü antibakteriyeldir. düzenli olarak kullanmanız durumunda cildin altında yerleşen bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Cildinizde mevcut olan sivilceleri ortadan kaldırmakla kalmayan bu krem gelecek zamanda oluşabilecek sivilcelere karşı da bir önlemdir. Ancak kremin kullanımı ciltteki sivilceler geçse bile bırakılmamalıdır. Kremin kullanım süresi 21 gündür ve mutlaka düzenli olarak her gün sürülmeli bu süre tamamlanmadan krem bırakılmamalıdır. Çünkü sivilcelerin iyileşmesi durumunda bırakmak ciltte hala bakteri almasına neden olabilir. Kremi cildinize doktor tavsiyesine göre uygulayabilirsiniz. Genellikle günde 2 defa kullanılması önerilir ancak kesinlikle göz çevresi ve dudaklara yakın bölge sürmemeye özen göstermelisiniz. Eğer doktor kontrolünde kullanmayacaksanız mutlaka eczaneden kremi satın alırken nasıl kullanmamız gerektiğini sorun.

Fucidin Krem Yan Etkileri Var Mıdır?

Oldukça güçlü bir krem olan Fucidin krem yan etkileri bakımından da çok konuşulur. Çünkü kremini fazla kullanımında ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Eğer kremi kullandığınız sırada dilinizde boğazınızda ya da dudaklarınızda şişlik meydana gelirse, nefes almada güçlük yaşarsanız, karın ağrısı şikayetiniz olursa kurdeşen gibi bir cilt problemi ortaya çıkarsa mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Doktor tavsiyesinde kremin kullanılmasında herhangi bir yan etki ortaya çıkmamıştır. Ancak bugüne kadar kaydedilen bir yan etkisi olmaması bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle böyle güçlü kremleri kullanırken mutlaka doktora başvurmak ve doktor kontrolünde kullanmakta fayda vardır. Eğer eczaneden kremi reçetesiz satın olarak kullanmaya başladıysanız yukarıda saydıklarımızdan herhangi birinin görülmesi durumunda kremi kullanmayı hemen bırakın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Fucidin Kremin Sivilceler İçin Kullanımı

Fucidin krem sivilce tedavisinde son derece etkili bir kremdir. Özellikle sivilcelerin kızarıklığının geçmesi konusunda yardım arıyorsanız bu kremi kesinlikle kaçırmamalısınız. Fakat bu krem sivilce izlerini gidermez. Yani bu konuda karıştırılmaması gerekir çünkü sadece sivilceleri geçirmek amacıyla kullanılmalı ve izleri konusunda başka bir kremden yardım alınmalıdır. Merak etmeyin bu kremi kullandığımız süre boyunca mevcut sivilceden herhangi bir iz kalmaz. Sadece eskiden iz kalan sivilce izleri için bu kremden çok fazla bir beklenti içinde olmayın.

Fucidin Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fucidin krem kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu krem kesinlikle açık yaralara uygulanmamalı ve yanık üzerine de direkt olarak kullanılmamalıdır. Böyle durumlarda Fucidin krem olumsuz etkiler yaratabilir. Aynı zamanda alerjik reaksiyonu olanların kesinlikle bu kremi kullanmaması gerekir. Kremi uzun süre kullanmanız durumunda antibiyotik direnci ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği şekilde ya da sadece 21 gün kullanmalısınız. Daha uzun süreli kullanmanız halinde ilerleyen zamanlarda kremi kullansanız bile faydasını göremeyebilirsiniz. Fucidin kremin göz çevresine kesinlikle uygulanmaması gerekir çünkü gözde iritasyona yol açabilir.

Fucidin Krem Fiyatı

Fucidin krem sadece eczanelerde satılan antibakteriyel bir kremdir. Genel olarak reçetesiz olarak satılır ancak eczacılar tarafından da doktor kontrolünde Kullanılması tavsiye edilir. Fucidin krem fiyatı şu anda 15.00 TL civarındadır. Başta da belirttiğimiz gibi doktor tavsiyesi ile kullanmıyorsanız en azından eczacıdan nasıl kullanmamız gerektiğine dair fikir alabilirsiniz.

Fucidin krem açık yara için kullanılır mı?

Bu krem kesinlikle açık yaralarda kullanılmaz.

Fucidin krem ağız içine sürülür mü?

Hayır, bu kremi kesinlikle ağız içi bölgesine sürmeyiniz.

Fucidin krem ayak mantarına iyi gelir mi?

Evet, bu krem ayak mantarında etkilidir.

Fucidin krem alerji yapar mı?

Çok nadir de olsa alerji yapabilir. Bunun için kremi kullanmadan önce yama testi yapabilirsiniz.

Fucidin krem böcek sokması için kullanılır mı?

Evet, bu krem böcek sokması için oldukça etkilidir.

Fucidin krem fiyat reçetesiz alınır mı?

Hayır, bu krem reçeteli satılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir