Güneş Işığının En Önemli Uygulaması Transparan Cephe Sistemleri

Transparan cephe sistemi uygulaması, yapıların ve yaşam alanlarının dış estetiğini ve mimarisinin oluşturulmasında kullanılan bir cephe kaplama sistemi olmak. transparan cephe sistemi camların kullanıldıgı alanda şeffaf bir görüntünün oluşturulduğu sistem özelliğini taşımaktadır. Mekanda aydınlık ve ferahlık hissi vermesi ile birlikte güneş ışığından daha fazla yararlanmaya olanak vermesi ile transparan cephe dış cephe kaplamalarında öne çıkan bir yöntem olarak oldukça fazla tercih edilmektedir.

 Transparan Cephe Kaplama Nasıl Uygulanır?

 Transparan cephe kaplama yapılacak cephenin ölçülerine göre bir plan hazırlanır. Hazırlanan planın ölçülerine uygun imalat yapılır ve bağlantı ekipmanları hazırlanmaktadır. Düşey ve yatay taşıyıcı profilleri gerekli bağlantı delik ve kanalları oluşturulmaktadır. İlk olarak kat döşemeleri ayarlanarak işe başlanır. Ayarlanan kat döşemelerin düşey taşıyıcı alüminyum profiller monte edilmektedir. Araya yatay profiller bağlanır ve bir ızgara sistemi oluşturulmaktadır. Bu ızgara sistemine camlar konularak transparan cephe giydirme işlemi tamamlanmış olmaktadır. Transparan cephe detayı ısıcamların taşıyıcı paslanmaz ürünlere bağlanması suretiyle verilmektedir. Bu detay taşıyıcı sistemlerin paslanan profiller yerine paslanmaz profiller kullanılmaktadır.

 Transparan Cephe Özellikleri Nelerdir?

l Bulunduğu alana şıklık ve hoş görünüm katmaktadır.

l Temizliği oldukça kolay olup ekstra bakım gerektirmeyen bir uygulama olmaktadır.

l Transparan cephe ile şeffaf bir görünüm elde edilir. Bu sayede alanda genişlik hissi sağlanır.

Transparan Cephe Nerelerde Kullanılır?

 Transparan cephe kaplaması genellikle gün ışığından yararlanmak istenilen en üst noktaya çıkarmanın istenildiği herhangi bir projede kullanılmaktadır. Başta alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, konutlar ve iş merkezleri, özel okullar ve genel merkez binaları ve yoğun kullanım alanlarında kullanılmaktadır. Ayrıca, transparan cephe sistemleri ile toplu taşıma durakları inşa edilebilme projeleri de mümkün olmaktadır.

 Terra Cota

 Terra cota paneller kil ve kaolen gibi doğal malzemelerden üretilen bir ürün olmaktadır. Cephelerin doğal olarak havalanmasını sağlayan, mimari hayal gücü sınırlamaasının dışında yer alan cephe kaplama malzemeleri olmaktadır. Renklendirme için yapay malzeme kullanılmadan yerine çok çeşitli renk seçenekleri ile ve toprağın kendi doğal renkleri ile farklı pişirme sıcaklıkları kullanılarak elde edilen terra Cota oldukça faydalı bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Düşük emme oranı, uzun ömürlü olması ve renginin korunması öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir