IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda kullanıcılar IP adresini değiştirmek isteyebiliyorlar. Peki Windows 10’da IP değiştirme nasıl yapılır?

IP değiştirme, IP adresinin geçersiz olduğu durumlarda bazen de IP adreslerinin internet erişimi için gerekli olan cihazlarda çakışması durumlarında yaşanan soruların önüne geçilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir.

IP adresinin Türkçe açılımı ve anlamı; internet protokol adresidir. Bu adres ile ağlara bağlı bulunan cihazlar birbirleriyle veri transferi gerçekleştirmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Aynı ağ üzerinde bağlı bulunan cihazlara verilen bu IP adreslerine dahili IP adresi ismi verilmektedir. Müşterisi olunan internet servisi sağlayıcılarının ara birim oluşturulması için verilen IP adresine de harici IP adresi adı verilmektedir.

Windows 10 IP Değiştirme

IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kimi durumlarda IP adresinin değiştirilmesi sorunsuz bir internet kullanımı için gerekli olmaktadır. Geçersiz IP ya da çıkışan IP adresleri söz konusu olduğu zaman IP değiştirme için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Bilgisayardan Denetim Masası açılır, Ağ ve Paylaşım Merkezi seçilir.
  • Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir seçeneğine tıklanır.
  • Bağlantıya çift tıklandıktan sonra Özellikler seçeneği tercih edilir.
  • İnternet Protokolü Sürüm 4 seçeneğine çift tıklanır.
  • IP adresi değiştirilir veya otomatik IP Adresi Al seçeneği tercih edilir.
  • Otomatik IP Adresi Al seçeneği tercih edilmemişse istenilen, geçerli bir IP adresini yazılır ve Tamam seçeneğine tıklanır.

Windows cihazlarda uygulanab tüm bu işlemlerin sonrasında IP adresi değiştirme işlemi tamamlanmış olmaktadır. Ayrıc tüm bunlarla birlikte farklı VPN programları aracılığı ile de internet kullanımı yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir