Japon Şirket SkyDrive Uçan Arabayı Test Etti!

Japon Şirket SkyDrive Uçan Arabayı Test Etti!

Salgın kimi yeni icatların önünü açsa da kimisinin önünü kesiyor! Amerikan teknoloji devleri tarafından desteklenen uçan otomobil projelerinin çoğu toprak altında kaldı. Ancak Japon şirket SkyDrive, sessizce insanlı bir prototipi gökyüzüne taşıdı ve 2023 yılına kadar taksi olarak seyahat etmeyi hedeflediklerini duyurdu.

SkyDrive şirketi 25 Ağustos 2020 tarihinde yeni SD-03 uçan araba modelinin halka açık gösteri uçuşunu gerçekleştirdi. Japonya’da uçan bir arabanın halka açık ilk gösterisi oldu. Uçuş, Japonya’daki en büyük test alanlarından biri olan ve şirketin geliştirme üssüne ev sahipliği yapan 10.000 metrekarelik (yaklaşık 2.5 dönümlük) Toyota Test alanında gerçekleşti.

Tek kişilik SD-03, akşamın erken saatlerinde havalandı ve yaklaşık dört dakika boyunca alanda turladı. Araç pilot tarafından kontrol ediliyordu fakat bilgisayar kontrol sistemi uçuş stabilitesini ve güvenliğini sağlamaya yardımcı oldu. Saha teknik personeli uçuş koşullarını ve performansını her zaman izledi.

Uçan araba, yakın gelecek için yeni ulaşım aracı olarak dünyanın en küçük elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapabilen modeli olacak şekilde tasarlandı. İki metre yüksekliğinde, dört metre genişliğinde ve dört metre uzunluğunda. İki park edilmiş araç kadar yer kaplıyor. Güç aktarma organı, dört tarafta konuşlandırılan rotorları tetikleyen elektrik motorlarından oluşur; her bir motor kendisi tarafından tetiklenen zıt yönlerde ayrı ayrı dönen iki rotor içerir. Sekiz motorun kullanılması, uçuş sırasında acil durumlarda güvenliği sağlamanın bir yoludur ve bu nedenle uygunluk standartlarını ele almayı ve olası yasal endişeleri gidermeyi amaçlar.

Japon Şirket SkyDrive Uçan Arabayı Test Etti!

Japon Şirket SkyDrive Uçan Arabayı Test Etti!

Uçan Arabanın Tasarımı Nasıl Oluşturuldu?

Uçan arabanın tasarımına rehberlik eden anahtar kelime, yeni bir ulaşım türüne yakışan “ilerici” oldu. Uçan arabaya yandan bakıldığında, aracın gövdesi tasarımının görsel birliğini koruyor. Aerodinamik niteliklerini vurgulayan swooping eğrilerinde uzanan rotor gövdeleri ile yalın, şık bir görünüme sahip. Ön tarafa takılan çarpıcı SkyDrive logosuyla SD-03’ün görsel tasarımı, geleceğin gökyüzüne yükselen ve birlikte çalışan bir çift pervanenin dinamizmini ifade ediyor. Uçan arabanın önünde iki beyaz ışık ve gövdenin alt kısmında kırmızı bir ışık var ve bunlar, gözlemcilerin gökyüzünde süzülürken aracın hangi yöne gittiğini kolayca belirlemelerini sağlamak için tasarlanmış uçan arabalara özgü bir özelliktir.

Skydrive’ın uçan arabası, hayalleri somutlaştıran ve karizmayı yayan bir coupe araç modeli olacak şekilde tasarlandı, böylece insanların hayatlarında memnuniyetle karşılanması amaçlandı. SD-03’ün ana dış rengi, kullanıcıların geleceğinin gökyüzündeki beyaz kuşları ve yüzen bulutları temsil etmek için seçilen inci beyazıdır. Şirket, uçan arabanın gökyüzündeki insanların ortağı olacağını ve gökyüzünde güvenli bir gelecek tasarlamak için çalışmaya devam edeceğini söylüyor.

SkyDrive, teknolojilerini daha da geliştirmek istediğini söylüyor. Sivil Havacılık Yasası’nın güvenlik hükümlerine tam uyum sağlamak için güvenli koşullar altında test uçuşları yapmaya devam edilecek. Bu amaçla, SD-03 testinin sonuçlarına dayanarak, 2020’in sonuna varmadan Toyota Test alanının dışında uçuş yapabilmek için onay almayı deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir