Prednol Krem Nasıl Kullanılır?

Prednol krem aslında dört farklı formda satılır. Prednol krem, Prednol pomad, Prednol-A krem ve Prednol-A pomad bu ilacın dört farklı formudur. Prednol merhemi ve pomadının etken maddesi prednasinolon bileşenidir. Prednol-A krem ve Prednol-A pomadın etken maddeleri ise prednasinolon ve iyodoklorhidroksikin bileşenleridir. Peki Prednol krem nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar, fiyatı nedir, yan etkileri nelerdir? Bu krem ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular için yazımızı okumaya devam edin.

Prednol Krem Nedir?

Bu krem genel olarak florsuz bir bölgesel kortikosteroid yani kortizol bir ilaçtır. Prednol krem, iyot içerir. Bu yüzden antibakteriyel ve antifungal özellikleri vardır.

Prednol Krem ile Prednol-A Krem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Prednol krem ve pomad genel olarak kronik egzama, numuler egzama, sedef hastalığı, genital kaşıntılar, seboreik dermatit, nörodermatit, liken, liken simpleks, yaşlılığa bağlı kaşıntılar, dishidrozis egzama, eritrodermi, bebek pişikleri ve güneş yanıklarını tedavi eden ürünlerdir.

Prednol-A krem ve pomad ise bakteri ve mantar enfeksiyonları, seboreik dermatit, kronik egzama, sedef hastalığı, liken ve liken simpleks gibi deri hastalıklarını iyileştiren ürünlerdir.

Prednol Krem 30 G Ne İşe Yarar?

Bu krem genel olarak çeşitli egzama türleri, genital kaşıntı, seboreik dermatit, nörodermatit, liken hastalığı, liken simpleks, yaşlılıktan dolayı oluşan derideki kaşıntılar, güneş yanıkları ve bebeklerde oluşan pişikleri iyileştirmek için uygulanır.

Prednol A Krem Nedir?

Bu krem mantar ve bakterilerden kaynaklanan cilt hastalıkları, seboreik dermatit, kronik egzama, sedef hastalığı ya da numuler egzama gibi hastalıkların tedavisi için kullanılır.

Prednol-A Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu ilacın etken maddeleri prednasinolon ve iyodoklorhidroksikin bileşenleridir. Bu krem genel olarak damar daraltıcı, anti-alerjik, iltihap giderici, bakteri ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Deride döküntü, kaşıntı, kızarıklık ve şişlik tedavisinde kullanılır. Bu krem, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 

Prednol A Krem Fiyat

Bu kremin 2019 fiyatı 7.16 liradır.

Prednol A Krem Muadili

Precort-A krem ve Precort-A pomad bu kremin muadilleridir.

Prednol Krem Eşdeğeri

Precort Krem ve Precort Pomad bu kremin eşdeğerleridir.

Prednol Krem Çeşitleri

Prednol krem, Prednol pomad, Prednol-A krem ve Prednol-A pomad olmak üzere 4 farklı formu vardır. Prednol krem ve pomad kronik egzama, numuler egzama, sedef hastalığı, genital kaşıntılar, seboreik dermatit, nörodermatit, liken, liken simpleks, yaşlılığa bağlı kaşıntılar, dishidrozis egzama, eritrodermi, bebek pişikleri ve güneş yanıklarını iyileştirir.

Prednol-A krem ve pomad ise bakteri ve mantar enfeksiyonları, seboreik dermatit, kronik egzama, sedef hastalığı, liken ve liken simpleks gibi deri hastalıklarına iyi gelen merhemlerdir.

Prednol Krem Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bu krem kaşıntı, şişlik, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlarda, deride görülen iltihaplı ve kaşıntılı deri hastalıklarında, güneş yanıkları, bebek pişikleri ve genital kaşıntı durumlarında kullanılır.

Prednol Krem Endikasyonları

Bu krem iltihaplı cilt hastalıkları, çeşitli şekillerde oluşan kaşıntılar ve alerjik reaksiyonlar, çeşitli egzama türleri, güneş yanıkları, cilt tahrişi gibi rahatsızlıklar için endike edilmiştir.

Prednol Krem Muadili

Precort Krem ve Precort Pomad bu kremin muadilleridir.

Prednol Krem Fiyatı 2019

Bu kremin güncel fiyatı 10.81 TL’dir.

Prednol Krem Etken Maddesi

Prednasinolon ve iyodoklorhidroksikin bileşenleri bu kremin etken maddeleridir.

Prednol Krem Yan Etkileri

Çok seyrek de olsa bu kremin kullanımında yan etkiler görülebilir. Ciltte kaşınma, tahriş, deri kuruluğu, yanma hissi, deri atrofisi, deride renk değişiklikleri, enfeksiyon ve folikülit gibi yan etkiler görüldüğü anda ilacın kullanımını hemen durdurmalı ve doktorunuza başvurmalısınız.

Prednol Krem Faydaları

Haricen kullanılan bu krem, cilt rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. İltihaplı cilt rahatsızlıkları, egzama türleri, sedef hastalığı, liken türleri, genital kaşıntılar, bebek pişikleri ve güneş yanıkları gibi hastalıklara fayda sağlar.

Prednol Krem Zararları

Bu kremin aşırı miktarlarda ve çok uzun süre kullanılması sonucu alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca ciltte renk değişimleri, kontakt dermatit, deri kalınlaşması, enfeksiyon, kıl kökü iltihabı, diş eti hastalıkları, deri kalınlaşması ve tahriş gibi zararlı belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu durumda hemen kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuza en kısa zamanda danışın.

Prednol Krem Kullanım Şekli ve Dozu

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Sorunlu bölgeyi de iyice temizleyin. Ardından tedavi edilecek bölgeye, bu kremi ince bir katman halinde uygulayın. Günde 2 defa bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız gerekir.

Prednol Krem İçeriği

Bu kremin etken maddeleri prednasinolon ve iyodoklorhidroksikindir. Yardımcı maddeleri ise polioksi etilen sorbitan monooleat, sıvı vazelin, nipajin (metilparahidroksi benzoat), nipazol (propilparahidroksi benzoat) ve beyaz vazelin bu ürünün tüm bileşenlerinin tam listesidir.

Prednol Krem Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu bölümde Prednol krem hakkında kafanıza takılan tüm soruları sizler için detaylı bir şekilde cevapladık.

Prednol Krem Kortizon İçerir mi?

Evet, bu ürün kortizonlu bir kremdir.

Prednol Krem Reçetesiz Alınır mı?

Hayır, bu kremi doktorunuzun reçetede yazması şarttır.

Prednol Krem Saçkıran Tedavisinde Kullanılır mı?

Bu krem, saçkıran tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Prednol Krem Vitiligo Tedavisinde Kullanılır mı?

Bu krem, vitiligo hastalığının tedavisinde kullanılmaz.

Prednol Krem Mantar Tedavisinde Kullanılır mı?

Bu krem, mantar tedavisinde etkili değildir ve kullanılmaz.

Prednol Krem Gebelik Döneminde Kullanılır mı?

Bu krem kesinlikle hamilelik döneminde doktor kontrolünde, az miktarda ve çok kısa dönemde kullanılmalıdır.

Prednol Krem Sivilceye İyi Gelir mi?

Bu krem sivilce ve akne tedavisi için uygun değildir.

Prednol Krem Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Bu krem, emzirme döneminde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Eğer kullanılacaksa mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Prednol Krem Seboreik Dermatit Tedavisinde Kullanılır mı?

Bu krem seboreik dermatit için kullanılır.

Prednol Krem Bebek ve Çocuklarda Kullanılır mı?

Bu kremin içinde kortizon maddesi bulunduğu için 2 yaşın altındaki bebeklerde kesinlikle kullanılmaz. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda ise mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Prednol Krem Vajinal Mantar Tedavisinde Kullanılır mı?

Bu krem antifungal özelliklere sahip olmadığı için mantar ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonların iyileştirilmesi için kullanılmaz. Fakat Prednol-A krem kullanarak mantar rahatsızlığının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu kremler, kortizon içerikli olduğundan dolayı doktorunuza sormadan kesinlikle kullanmamalısınız.

Prednol Krem Yüze Sürülür mü?

Evet, bu krem yüz bölgesine uygulanabilir. Fakat bu kremi yüzünüze uygulayacaksanız göz ve göz çevresi ile temasından kesinlikle kaçınmanız gerekir.

Prednol Krem Alerji Tedavisinde Kullanılır mı?

Evet, bu krem alerjik reaksiyonlara karşı kullanılabilir. Kaşıntı, şişlik ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonları tedavi eden bir merhemdir.

Prednol Krem Kadınlar Kulübü

“Öncelikle geçmiş olsun. Prednolu 6 aydır kullanıyorum. 16 mg ile başlamıştım. Şu an tam bırakma safhasındayım. Yavaş yavaş bırakmak gerekiyor. Önce 2 hafta kadar 8 mg a düşürdüm. Sonrasında da 4 mg a. Simdi 5 günde bir 4 mg alıyorum.. Ve birkaç hafta sonra da tamamen bırakıcam.”

“Teşekkür ederim. Benim yüzümün sol tarafında, dolgu yaptırmamdan kaynaklı yabancı cisim reaksiyonu oluşmuştu. Yüzümde ki şişlikten dolayı vermişti doktorum. Doktorunuz daha sağlıklı bilgi verir aslında. Ne kadar süre kullanmanız gerektiğini söyledi size?”

“prednol benim bildiğim kortizon ilacı ve kortizon ilaçları belli aralıklarla doz azaltılarak kesiliyo ben başka bir hastalık için kullanmıştım 2 tane ile başladım 6 günde bir yarım doz azaltarak kesmişti doktorum.ayrıca prednol kullanırken tuz kullanmaman gerekiyor vucüt su toplayıp ödem yapıyormuş ve tansiyon yükseltebilir tansiyonunu düzenli olarak öşçmeni tavsiye ederim..netten ilacın adını yazıp araştır istersen”

“Merhaba, konu eski ancak yazmak istedim. Ben gebeligimin 7. ayindan itibaren pupp kasintisi cektim. Dogum yaptim su an 40 gun oldu, ancak gecmedi kasinti seyirini degistirdi ve kurdesene yakin bir hal aldi. Bircok ilac ve krem kullandim bir turlu gecmedi… Su an emzirmeme ragmen prednol 16 mg iciyorum, ustelik ilk iki gun 3’er tablet. Bir tek bu iyi geldi. Cok korktum kortizon oldugu icin ve cocuk doktorumuz (kendisi yogun bakim cocuk doktoru) bana yabanci makaleler gostererek anne sutune cok dusuk miktarin gectigini, kullanabilcegimi soyledi. Ben de ne olur olmaz ilaci aldiktan sonra pik yaptigi saatlerde onceden sagdigim veya sadece o saate mahsus mama veriyorum. Sutumu de o saatte (ictikten 4,5 saat sonrasi gibi) sagip atiyorum. Doktorumuz buna bile gerek kalmadigini soyledi, ancak yine de bu sekilde yapiyorum.

Yani soylemek istedigim eger doktorunuz veriyorsa kullanin arkadaslar, kortizon ocu degil; doktorunuz verecegi dozu biliyor. Kafaniza gore kullanmadiktan sonra yarariniza olacak.”

Prednol Krem Kullananlar Yorumları

“geçirdiğim yüz felcinden dolayı doktorun yüksek dozdan azaltarak bitirmem için verdiği kortizon ilacıdır. yan etkilerinden dolayı tuzu ve şekeri kullanmak yasak ama insan daha da iştahlanıyor. bir hafta oldu, üç haftadan sonra yüz felcine ne derece faidesi olacak göreceğiz. tabi yanında mide koruyucu ve virüslere karşı bir ilaç da veriliyor.

tuzsuz peynir, zeytin ıvır zıvır bulmak için insana meşgale çıkıyor. süt ve yoğurt da aynı şekilde kalsiyum lüzumundan ötürü şart oluyor.”

“prednol pomad ismindeki yağlı kremiyle egzama tedavisi için kullanılan kokusuz bir krem çeşidi vardır. gayet etkilidir. sadece terlemiş gibi bir görüntü oluşturur uzun süre ciltte kalır. onun haricinde pek bir görüntü ve hissi etkisi yoktur”

“kortizon içeren ilaçlarda olduğu gibi uzun süreli kullanımı avasküler nekroza sebebiyet verebilir. egzama için kullanılan krem ve pomadı, ampul ve tablete göre biraz daha masumdur. doktor kontrolü haricinde kullanılmamalıdır.”

“akut ve kronik ekzemalar, nörodermatit, kontakt,kronik ve seboreik dermatitler, numuler dermatit, kronik liken simpleks, hipertrofik liken planus, anogenital ve senil pruritis, psoriasisin tedavisinde etken olan kotu kokulu ilac. transkütan difuüzyon kabiliyeti ile psoriasis belirtilerinin kısa zamanda giderilmesini saglar. ayrica yaniklar, gunes yaniklari ve eritrodermide de kullanildigi olur.”

“kaşıntı önleyici/iyileştirici ve kan damarlarını büzücü gbi etkileri vardır. Prednasinolon topikal vücutta iltihap, kızarıklık ve şişliğe sebep olan kimyasalların etkilerini azaltarak çalışır.”

NOT: Bu ilaçlar her zaman belirttiğimiz gibi doktor reçetesi ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu yazının sahibi yazar ya da site sahibi herhangi bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir