AMD vs Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

AMD vs Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

Hangi oyun işlemcisi daha iyi? Bir oyun bilgisayarı kuruyorsanız ve AMD ile Intel işlemciler arasında kararsızsanız, oyun donanımınız için hangi işlemcinin en iyi olduğunu öğrenmenin zamanı gelmiş demektir.

İşlemci (CPU) pazarları her zamankinden daha sıcak durumda. AMD ve Intel, hem sıradan kullanıcıların hem de oyuncuların dikkatini çekerek üstünlük elde etmek için mücadele ediyor. Sonuç? İki büyük CPU üreticisinin geliştirmeyi daha da ileriye taşıdığı, sınırları daha hızlı değiştirdiği ve hepsinden önemlisi fiyatları erişilebilir tuttuğu, PC oyuncuları için altın bir çağ.

Peki AMD mi yoksa Intel mi oyun oynamak için daha iyi? Yeni oyun sisteminiz için hangi CPU’yu seçmelisiniz? AMD ve Intel oyun işlemcilerine bakalım.

AMD ve Intel İşlemciler

Masaüstü işlemcilere gelince, pazarda iki isim var: Intel ve AMD. Bunlar, pazara hakim olan masaüstü işlemci devleri. Yeni bir oyun bilgisayarı kurmak veya satın almak istediğinizde, oyunlarınıza güç veren bir Intel veya AMD işlemcilerine sahip olacaktır.

Masaüstü CPU pazarı dinamiği de son yıllarda değişti. Uzun süre AMD işlemcileri yalnızca giriş seviyesi veya bütçe seçenekleri için iyiydi. AMD Ryzen işlemcilerin piyasaya sürülmesi, AMD’nin Zen mimarisinin Intel’in piyasadaki baskısına karşı önemli bir rekabet yaratmasıyla bu algıyı büyük ölçüde değiştirdi.

Öyle ki AMD Ryzen CPU’lar, en azından en son CPU nesilleri için CPU pazarına hakim. Mindfactory düzenli olarak güncel CPU satış rakamları yayınlayarak aşağıdaki görüntüye göre piyasanın iyi bir anlık görüntüsünü gösteriyor.

AMD vs Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

AMD ve Intel Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Öyleyse, büyük soruya geçelim: Intel veya AMD oyun için daha mı iyi? Bu ilginç bir sorudur ve CPU’ların nasıl karşılaştırılacağına dair temel bir anlayış gerektirir. Oyun oynamak veya başka bir işlem için sizi bir işlemciye yönlendirecek birkaç temel CPU özelliği vardır:

  • Tek İş Parçacığı Performansı: CPU’lar çift veya dört çekirdekli olarak bilinmekte, ancak bazı uygulamalar ve oyunlar hala tek bir CPU çekirdeğinde tek bir iş parçacığı kullanır. Bu nedenle, CPU’nuzun yeterli bireysel çekirdek performansına sahip olması gerekir.
  • Çok Çekirdekli Performans: Bazı oyunlar yalnızca tek bir iş parçacığı kullanırken, çoğu modern oyun artık mevcutsa yükü birden çok çekirdeğe yayıyor. Birden fazla çekirdek kullanımdayken CPU’nuzun nasıl performans gösterdiğini anlamak, genel performansı anlamanıza yardımcı olur.
  • Saat Hızı (Ghz): Saat hızı, CPU’nun çalışma hızını tanımlar. Genellikle, daha yüksek bir sayı, daha hızlı bir CPU’ya eşittir. Ancak, CPU yaşı ve üretimi ve CPU çekirdeği sayısı gibi dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır.
  • Önbellek Boyutu: CPU’nuzun önbellek olarak bilinen dahili belleği vardır. Değişken öneme sahip birkaç önbellek düzeyi vardır. CPU önbellek boyutlarını karşılaştırdığınızda, yalnızca benzer önbellek seviyelerini karşılaştırmalısınız. Örneğin, bir L3 önbelleğini bir L3 önbelleği ile karşılaştırın, daha büyük bir önbellek daha iyidir.
  • Fiyat: Üst düzey bir Intel veya AMD oyun işlemcisi için ne kadar nakit ayırmak istiyorsunuz? AMD’nin yeniden dirilişi, Intel’i CPU fiyatlandırmasıyla gerçekçi olmaya zorladı, ancak tanrı seviyeli oyun donanımı ucuza gelmiyor.

Oyunda başka faktörler de var. Güç tüketimi (iyi bir güç kaynağı birimine ihtiyacınız olacak), CPU mimarisi, soket tipi (kullanacağınız anakartı belirler) ve tümleşik grafikler (özel bir grafik işleme birimi yerine kullanabileceğiniz) dikkate alınacak konulardır.

İleri Teknoloji Oyun İçin En İyisi: Intel Core I9-10900K Ile AMD Ryzen 9 3950X

Intel Core i9-10900K bir oyun devidir ve zirveyi kendi haline getirir – ama fazla değil. CPU özelliklerine genel bakış için aşağıdaki tabloya bakın.

AMD vs Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

Bu listede bazı göze çarpan CPU özellikleri var. Intel CPU’nun 3.70GHz’lik temel hızı, 5.30GHz’lik tek çekirdek artışı ve 4.90GHz’lik tüm çekirdek desteği hızlıdır. Gerçekten hızlı. Bu nedenle Intel Core i9-10900K, neredeyse tüm kıyaslama testlerinde tek çekirdekli performansta Ryzen 9 3950X’i geride bırakıyor.

Bununla birlikte, AMD Ryzen 9 3950X birçok önemli alanda kendine ait. Özellikle, 3950X’in devasa bir 64MB L3 önbelleği, mükemmel çok çekirdekli performansı ve PCIe 4.0 desteği avantajı vardır. Ayrıca 16 çekirdek ve 32 iş parçacığı ile birlikte gelir ve daha hızlı RAM’i de destekler. Çok az uygulama ve oyun 16 çekirdeğin tümünü kullanacak olsa da, ek yük geleceğe hazırdır.

Gerçekten, bu iki mükemmel oyun işlemcisi arasında pek bir şey yok. Söz konusu olduğunda, bütçenize bağlı olarak fiyat puanınızı belirleyecektir.

Tabloda AMD Ryzen 9 3900X’i de göreceksiniz. 3900X, Intel Core i9-10900K’yı kıyaslama testlerine yakın çalıştıran, başlı başına olağanüstü bir oyun işlemcisidir. 3950X gibi, 3900X de mükemmel çok çekirdekli performansa sahip ancak tek iş parçacıklı testlerde biraz geride kalıyor. Ancak, önceki en iyi Intel oyun işlemcisi olan Intel Core i9-9900K’dan daha iyi performans gösteriyor.

Orta Seviye Oyun için En İyisi: Intel Core I5-10600K Ile AMD Ryzen 5 3600X

Bir sonraki oyun CPU’sunda, oyun için iki mükemmel CPU olan Intel Core i5-10600K ve AMD Ryzen 5 3600X var. Her işlemci üreticisi için “ikinci kademeden” gelmelerine rağmen, i5-10600K ve Ryzen 5 3600K, aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi hala ciddi bir etkiye sahip.

AMD vs Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

İlginç bir şekilde, i5-10600K’nın daha yüksek saat hızına rağmen Ryzen 5 3600X, tek çekirdekli kıyaslama testlerinde çok benzer şekilde puan alıyor. AMD CPU, Intel modelini çok çekirdekli kıyaslama testlerinde de geride bırakarak ekstra güç kazanıyor.
Üst düzey oyun CPU’ları gibi, AMD Ryzen 5 3600X’in de Intel işlemciye göre bazı avantajları vardır. 3600K, daha büyük L2 ve L3 önbelleklerine sahiptir, daha hızlı RAM’i destekler, biraz daha düşük bir TDP’ye sahiptir ve son derece rekabetçi fiyatlara sahiptir.

Ancak oyun içi çerçeveler ve grafik ayarları, oyuncular için önemlidir. Ryzen 5 3600X’in donanım avantajlarına rağmen Intel Core i5-10600K, üst düzey ayarlarda yüksek kare hızları sunar.

Giriş Seviyesi Oyun İçin En İyisi: Intel Core I3-10320 Ile AMD Ryzen 3 3300X

Bu iki CPU, Intel ve AMD savaşının CPU geliştirmeyi ne kadar ileri götürdüğünün parlak örnekleri. Giriş seviyesi CPU’lar bile, özellikle birkaç nesil eski CPU’lara kıyasla mükemmel kalite ve önemli performans sağlar.

AMD vs Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

Örneğin, masaüstümde artık eski bir Intel Core i5-3570K var ve çoğu oyunu hala düzgün ayarlarla idare edebiliyor. Bu CPU’ların ikisi de i5’i “alt katmandan” sudan çıkarır.

Yeterince, işlemci özelliklerinden ve hangi CPU’nun giriş seviyesi bir oyun donanımına uygun olduğundan bahsedelim.

Intel Core i3-10320 ve AMD Ryzen 3 3300X performans açısından oldukça benzer. Kıyaslama testleri, i3-10320’nin tek çekirdekli durumlarda marjinal olarak daha iyi performans gösterdiğini ve çok çekirdekli durumlarda Ryzen 3 3300X’in öne geçtiğini gösteriyor.

Büyük kardeşleri gibi, Ryzen CPU da masaya daha büyük bir önbelleğin yanı sıra PCIe 4.0 ve daha hızlı RAM desteği de getiriyor. Bununla birlikte, bu, her iki kartın da çok benzer oyun içi kare hızları döndürmesiyle, oyun performansı açısından çok fazla şey vermez.

AMD mi Yoksa Intel mi Oyun İçin Daha İyi?

Öyleyse, oyun oynamak için Intel veya AMD CPU’yu tercih etmelisiniz? AMD’nin geçtiğimiz yıllardaki gelişim artışı, boşluğu önemli ölçüde kapattı. Birçok yönden AMD işlemcileri, sürekli olarak daha iyi çok çekirdekli performans puanları sunarak gelecek için daha iyi yatırımlardır.

Başka bir düşünce daha var. En iyi sonuçlar için oyun CPU’nuzu iyi bir GPU ile eşleştirmelisiniz. GPU’lar, AMD’nin oyununu büyük ölçüde artırdığı ve oyun üstünlüğü savaşında Nvidia’ya karşı savaşı taşıdığı bir başka alan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir