Bilgisayar Kendi Kendine Kapanma Sorunları ve Çözümleri

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanma Sorunları ve Çözümleri

Bu makalemizde bilgisayarların kendiliğinden kapanma sorunlarının çözümlerini sizlere anlatıyoruz. Detaylar makalemizde…

Bilgisayar kapanma sorunu ve çözümleri konusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilen bir konu olmakla birlikte, belirli durumlarda bilgisayar uyku durumdan kapanma durumuna geçmektedir. Bilgisayar kendi kendine kapanıyor ne yapmalıyım? Diyenler için bu rehberi hazırladık.

Kapanma durumları genellikle uzun süreli kullanılmamaktan ya da ani voltaj düşüklüğü gibi durumlarda bilgisayarın prize takılı halde olmasından kaynaklanmaktadır.

Laptop ve türevi bilgisayarlarda ise durum genellikle bataryanın takılı olmadığı durumlarda prize takılı halde uzun süre kullanılmadan bırakılan bilgisayarlarda görülmektedir.

Bu durumun basit bir çözümü olarak bağlı ya da dahili olan Mouse’un hareket ettirilmesi bilinmektedir ancak bunun dışında da çözümler bulunmaktadır.

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanma Sorunları ve Çözümleri

bİlgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayar kapanma sorunu ve çözümleri arasında, bilgisayarın uyku moduna ne zaman geçeceğinin ayarlanması durumu da yer almaktadır.

Pek çok bilgisayar otomatik olarak 2 ila 5 dakika arasında kendisini bekleme ya da uyku moduna almaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek amacı ile ayarlar üzerinden bilgisayarın uykuya geçiş ya da beklemeye alma süreleri değiştirilebilmektedir.

Süreler değiştirildikten sonra halen kapanma sorunları yaşanıyorsa, laptoplarda muhtemel batarya sorunları değerlendirilmelidir. Batarya takılı halde iken bilgisayar prize takılmamalı, prizde ise, batarya mutlaka çıkarılmış olmalıdır.

Bunun dışında, ekstra kapanma sorunları yaşanması durumunda bilgisayarın tamire götürülmesi gerekmektedir. Masa üstü bilgisayarlarda, kasa ve monitör arasındaki bağlantı kablolarının kontrol edilmesi önerilir. Kablolarda herhangi bir sorun olması durumunda değişim yapılmalı, aksi halde bilgisayar tamire götürülmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir