Fransız Otomobil Markası Renault İflas Edebilir!

Fransız Otomobil Markası Renault İflas Edebilir!

Fransa Maliye Bakanı, Renault markası hükümet yardımı olmadan ‘kaybolabilir’ diye uyardı.

Renault, Fransa hükümetinin yardımı olmadan koronavirüs pandemisinin şokundan kurtulamayabilir.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Cuma günü yaptığı açıklamada, otomobil üreticisinin “ciddi mali sıkıntıda” olduğunu söyledi. Şirket, 2019 yılında en kötü finansal performansını sergiledi ve pandemi sebebi ile sıkıntılı süreç geçirmekte.

Otomobil üreticileri, pandemi açığını kapatacak önlemler arasında fabrikaları kapatıp müşterileri evde tuttukları için araçlara olan talepteki düşüşe ve operasyonlarında büyük aksamaya yol açıyor. Renault, Mart ayının ortalarında Fransa’daki 12 tesisinde üretimini durdurdu ve sadece bu ay birçok tesiste faaliyetlerine devam etti.

Le Maire’nin yorumları, Fransız gazetelerinde Renault’nun ( RNLSY ) Paris’in kuzeyindeki Flins’teki amiral gemisi fabrikası da dahil olmak üzere Fransa’daki çeşitli üretim yerlerini kapatmaya hazırlanabileceği yönünde spekülasyonlar geldi.

Fransız hükümeti ve Japonya’nın Nissan’ı ( NSANF ) , her biri şirkette% 15 hisseye sahip olan Renault’nun en büyük hissedarlarıdır. Hükümet şu anda Le Maire’nin henüz imzalamadığı Renault için 5 milyar € (5.4 milyar dolar) kredi koşullarını müzakere ediyor.

Renault’da Durumlar Kötüye Gidiyor

Fransız Otomobil Markası Renault İflas Edebilir!

“Renault’nun stratejisinin ne olduğunu bildiğimiz zaman imzalarız,” dedi Le Maire. Şirketin planları daha çevre dostu araçlara bir geçiş içermelidir. “Renault’nun daha verimli olmasını ve özellikle elektrikli olmak üzere araçlarının daha fazlasını Fransa’da üretmesini istiyoruz.” Renault’nun 29 Mayıs’ta bir maliyet azaltma planının ayrıntılarını yayınlaması bekleniyor.

Renault ve Mitsubishi ile ittifakın bir parçası olan Nissan’ın da önümüzdeki hafta işinin büyük bir revizyonu hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Japon medyası Cuma günü yaptığı açıklamada, 20.000 iş kaybını açıklayabileceğini bildirdi.

Renault ve Nissan, Aralık ayında Japonya’dan kaçan ve mali suistimal suçlamasıyla yargılanmayı bekleyen eski başkanları Carlos Ghosn’un yer aldığı skandalın serpilmesi sonucu sallandı. Onu ülkeden kaçırmaya yardım etmekle suçlanan iki adam bu hafta ABD’de tutuklandı.

Acil şekilde harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Le Maire, her şeye rağmen yönetim kurulu başkanı Jean-Dominique Senard‘ın yeni bir strateji geliştirmeye çalıştığını ve Fransız hükümetinin tam desteğini arkasına aldığını belirtti.

Deneyimli siyasetçi ayrıca Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada Renault’nun krizi atlatmak için 5 milyar euro mali destek talebinde bulunduğunu ancak otomotiv devinin bu başvurusunun henüz onaylanmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir