Artril Jel Ne İşe Yarar?

Artril jel pek çok farklı eklem, kas ve iskelet sistemi rahatsızlığının tedavisinde kullanılan bir üründür. Peki Artril jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Artril Jel Nedir?

Artril, vücudunuzun kıkırdak yapmasına yardımcı olan şeker proteinidir yani esas olarak eklemlerinizin yakınındaki kemiklerde bulunan sert bağ dokusudur. Artril, kemiklerde, kemik iliğinde, kabuklu deniz hayvanlarında ve mantarda bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir.

Artril, alternatif tıpta artritin neden olduğu eklem ağrısını, şişmeyi ve sertliğini hafifletmeye yardımcı olarak kullanılmıştır. Bu jel krem, doktorunuz tarafından sizin için reçete edilen ilaç yerine kullanılmamalıdır.

Artril, bu ürün kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Artril Jel Etken Maddesi

Bu jel kremin etken maddesi ibuprofen adlı bir maddedir.

Artril Jel Fiyatı

Bu kremin şimdiki fiyatı 9.46 TL’dir.

Artril Jel Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Advil Liquigel kapsül, Apireks pediatrik süspansiyon, Dolgit jel, Artril  film tablet, Artril  Forte jel, Balafen pediatrik süspansiyon, Profen Fort tablet, Nurofen draje, İbutrit tablet, İbuprex Baby suppozituar, İbufen pediatrik şurup, İbuactive pediatrik şurup, Gerofen jel, Dufen tablet ve Dorifen infüzyonluk çözelti bulunur.

Artril Jel Ne İçin Kullanılır?

Bu jel krem kombinasyonunun klinik etkinliği, dejeneratif eklem durumlarının tedavisi için belirlenmiştir. Osteoartrit gibi dejeneratif eklem durumlarıyla ilişkili ağrı ve inflamasyonun semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. Bu jel krem genel olarak dejeneratif eklem ve kas ağrısının anında rahatlaması için uygundur.

Bu jel krem omuz ağrıları, boyun ağrıları, bel ağrıları, kas tutulmaları, burkulma, şişlik, ezilme ve incinme gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Genel olarak kas rahatsızlıkları, eklem, omurga ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Artril Jel Neye İyi Gelir?

Bu jel krem, ağrıyı baş ağrısı, diş ağrısı, adet krampları, kas ağrıları veya artrit gibi çeşitli durumlardan kurtarmak için kullanılır. Bu jel krem, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAID). Vücudunuzun iltihaplanmaya neden olan bazı doğal maddeler üretimini engelleyerek çalışır. Bu etki şişliği, ağrıyı veya ateşi azaltmaya yardımcı olur.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, doktorunuza ilaç dışı tedaviler ve / veya ağrınızı tedavi etmek için başka ilaçlar kullanma hakkında bilgi isteyin. 

Artril Jel Nerelerde Kullanılır?

Bu jel krem, artrit nedeniyle eklem ağrısı, şişlik ve sertliği gidermek için diğer ilaçlara ek olarak kullanılır.

Artril Jel Eşdeğeri

Bu kremin eşdeğerleri Advil Liquigel kapsül, Apireks pediatrik süspansiyon, Dolgit jel, Artril  film tablet, Artril  Forte jel, Balafen pediatrik süspansiyon, Profen Fort tablet, Nurofen draje, İbutrit tablet, İbuprex Baby suppozituar, İbufen pediatrik şurup, İbuactive pediatrik şurup, Gerofen jel, Dufen tablet ve Dorifen infüzyonluk çözeltidir.

Artril Jel Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu jel kremi almadan önce, bu kremin herhangi bir bileşenine  veya aspirin veya diğer NSAID’lere (naproksen, selekoksib gibi) veya başka alerjiniz varsa alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.
  • Bu ilacı almadan önce özellikle de astımınızı (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra solunumda kötüleşme öyküsü dahil), kan bozukluklarını (anemi, kanama / pıhtılaşma problemleri gibi), burun büyümelerini söyleyin (burun polipleri), kalp hastalığı (önceki kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, inme, boğaz / mide / bağırsak problemleri (kanama, mide ekşimesi, ülserler gibi) doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.
  • Bu jel krem de dahil olmak üzere NSAID ilaçlarının kullanımı ile bazen böbrek problemleri ortaya çıkabilir. Susuz kalırsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya belirli ilaçları alırsanız sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bol miktarda sıvı tüketin ve idrar miktarınızda bir değişiklik varsa derhal doktorunuza bildirin.
  • Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve solaryumdan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar veya kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.
  • Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.
  • Yaşlı yetişkinler bu ilacın etkilerine, özellikle mide kanaması veya bağırsak kanamasına ve böbrek sorunlarına daha duyarlı olabilir.
  • Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma çağındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece çok ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.
  • Bu ilaç anne sütüne geçer ancak emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Artril Jel Kullanımı Nasıldır?

Bu jel kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Tam doz talimatları için ilaç üzerindeki etikete bakın. Dozaj, ürünün kullanımına ve kaynağına bağlıdır. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, pakette belirtilen şekilde kullanın. Bu ürünün çalışması birkaç hafta ila ay sürebilir.

Bir veya daha fazla gün boyunca bir doz bu jel kremi sürmeyi unutursanız, endişelenmenize gerek yoktur. Doktorunuz almanızı önerdiyse, dozunuzu her gün hatırlamaya çalışın. Bu jel kremi nasıl kullanacağınız hakkında sorularınız için sağlık uzmanınıza danışın.

Bu jel kremi kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Ardından etkilenen bölgeye ince bir tabaka halinde ilacı uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Ardından tekrar ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Artril Jel Yan Etkileri

Klinik çalışmalar, bu jel kremi iyi tolere edilebilirliğini göstermiştir. Hastaların düşük bir bölümünde istenmeyen etkiler gözlenmiştir. Bunlar geçici, az miktarda yan belirtilerdir. Osteoartritte oral uygulamayı araştıran daha büyük klinik çalışmaların ardından birkaç hastada periferik ödem, taşikardi bildirilmiştir. Nedensel ilişki kurulmamıştır. 

Tedavi sırasında nadiren uyuşukluk, baş ağrısı, uyku hali, uykusuzluk gözlenmiştir. Bu jel kremi terapötik uygulaması ile deri reaksiyonları, kutanöz döküntü, eritem ve kaşıntı bildirilmiştir. Bazen kontakt dermatit, papüler döküntü, ürtiker ve egzama oluşabilir. İzole saç dökülmesi, alerjik reaksiyonlar, görme bozuklukları ve ödem vakaları gözlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir